ENERJİ VERİMLİLİĞİNİ ARTIRACAK 3 UNSUR – Winergy Technologies | Karal Yazılım Winergy Technologies - Enerji Verimliliği Danışmanlığı

Enerji Verimliliğini Attıracak 3 Unsur

Günümüzde kişiler ya da kurumlar, kullandıkları enerji miktarını çeşitli yöntemler ile azaltmaya çalışır. Baktığımızda enerjiyi daha az kullanmak istediğinizde karşımıza 2 kavram çıkıyor. Bunlar, enerji verimliliği ve enerji tasarrufu. Enerji verimliliği ile Enerji tasarrufu kavramlarını birbirleri ile karıştırılsa da aslında birbirinden tamamen farklı kavramlardır.


Adsız tasarım

Enerji tasarrufu, daha az enerji kullanmaya verilen isimdir. Peki enerji verimliliği nedir ve enerji verimliliğini artıracak unsurlar nelerdir? Bu yazımızda sizler için bu sorulara cevap vereceğiz.

Enerji Verimliliği Nedir?

Enerji verimliliği; binalarda yaşam standardı ve hizmet kalitesinin, endüstriyel işletmelerde ise üretim kalitesi ve miktarının düşüşüne neden olmadan, birim ya da ürün başına düşen enerji tüketiminin azaltılmasıdır. 

Açıklamadan da anlaşılacağı üzere enerji verimliliği ile enerji tasarrufu arasındaki en temel fark; enerji verimliliği ile günlük hayatın akışında herhangi bir değişiklik olmaz, sadece gereksiz enerji kaybı önlenir.

 

Adsız tasarım (1)

Enerji verimliliği işletmeler ve kişiler için önemli olduğu gibi aslında ülke ekonomisi için de çok önemlidir. Bir ekonominin gelişebilmesi için ihtiyaç duyulan enerji yeterli miktarda, minimum maliyetle, güvenilir bir şekilde ve çevreye zarar vermeden temin edilmelidir.

Enerji verimliliği ve tasarrufu ile maliyetler düşer, üretkenlik artar, çevre korunur ve iklim değişikliğine karşı önlem alınmış olur. Enerji verimliliği, enerji tüketiminin olduğu her noktada uygulanabilir. Fakat enerji verimliliğinde en büyük potansiyel sanayi sektörü, hizmet sektörü ve çeşitli kamu binalarıdır.

Adsız tasarım (2)

Enerji Verimliliğini Artıracak Unsurlar Nelerdir?

Enerji verimliliğini artıracak unsurları temel olarak Sanayi kuruluşlarında enerji verimliliği ve Binalarda enerji verimliliği olarak ikiye ayırabiliriz. Fakat her ikisinde de enerji verimliliğini artıracak 3 ana unsur; aydınlatma, iklimlendirme ve geri dönüşümdür.

1. Sanayi Kuruluşlarında Enerji Verimliliğini Artıracak Undurlar:

İşletme ve fabrika sahiplerinin en büyük giderlerinden biri de enerji maliyetleridir. İşletmenizde enerji verimliliğinin artırmanız durumunda maliyetleriniz ciddi bir şekilde azalır. Bunun için şunları yapabilirsiniz;

  • Çalışanlarınıza enerji verimliliği bilincinin aşılanması
  • Ana üretim teknolojilerinin üstün nitelikte olması ve bunları destekleyen atık ısı geri kazanımı
  • Elektrik motorlarının verimliliğini artıracak uygulamalar
  • Basınçlı hava geri kazanımı
  • İklimlendirme sistemlerinin yenilenmesi
Adsız tasarım (3)

2. Binalarda Enerji Verimliliğini Artıracak Unsurlar:

Evlerinde enerji verimliliğini artırmak isteyen kişiler şunları yapabilir;

  • İhtiyaca ve binanın bulunduğu bölgeye uygun yalıtım uygulaması
  • Enerji verimliliği yüksek ev aletlerinin kullanılması
  • Klimanın mevsime uygun sıcaklık ve fan hızında çalıştırılması

 

Adsız tasarım (5)

Her iki alan içinde enerji verimliliği ve tasarrufunu artıracak pek çok unsur vardır.

Bunlar gibi çeşitli unsurlara dikkat edilmesi sonucunda enerji maliyetleri azalır, enerji kaynaklarının tüketimi azalır, küresel ısınma ve iklim değişikliğine yol açan karbon emisyonları ile diğer çevresel etkilerin azaltımı sağlanır.

Adsız tasarım (6)

Bu yazımızda sizler için enerji verimliliği nedir ve enerji verimliliğini artıracak unsurlar nelerdir sorularına cevap verdik. İşletmenizde, fabrikanızda, binalarınızda kısaca enerji kullanımının olduğu herhangi bir noktada enerji kullanım maliyetlerinizi düşürmek, istihdamınızı ve üretimini artırmak isterseniz, sitemiz ya da çeşitli iletişim kanallarımız üzerinden bize ulaşabilir ve hizmetlerimiz hakkında bilgi alabilirsiniz. Profesyonel ekibimiz ile sizin için en iyi çözümleri sunup, en iyi sonuçları alabileceğinize emin olabilirsiniz.

tr Türkçe
X