Realkom Tekstil Fabrikası Projesi – Winergy Technologies | Karal Yazılım Winergy Technologies - Enerji Verimliliği Danışmanlığı

Realkom Tekstil Fabrikası Baca Gazı Ekonomizeri

Paslanmaz Çelik ve Karbon Çelik
Baca gazı sıcaklığı yüksek olduğu için ve kuyu çıkış sıcaklığı düşük olduğu için ekonomizer üzerinde yoğuşma meydana gelmektedir. Ekonomizer üzerine yoğuşma gerçekleşmektedir. Karbon çelik ekonomizer kullanıldığı zaman yoğuşan maddeler karbon çeliğini paslandırmakta ve zarar vermektedir. Fakat paslanmaz çelik paslanmamakta ve korozyona dayanıklıdır. Bu yüzden kullanılacak paslanmaz çelik ekonomizer daha maliyetli fakat uzun ömürlü ve tasarruf oranı çok yüksektir. Bu proje için en uygunu paslanmaz çelikten imal edilmiş yoğuşmalı ekonomizerdir.

Isıl Geri Kazanım Sisteminin 2D Projelendirilmesi

Fabrikaya ilk etapta kurulan ekonomizer ve eşanjörlü ısı geri kazanım sistemi 487650 kcal ısıyı geri kazandırdı. Kurulan sistemde 2 adet kızgın yağ eşanjörü ve 1 adet yoğuşmalı baca gazı ekonomizeri bulunmaktadır. Buhar kazanından atılan atık ısı da dahil olmak üzere sisteme geri kazandırılmıştır. Isıtılan bütün su, kondes tankında depolanmıştır. Bu sayede kuyudan yıkama suyu için ısıtılması gereken 60 ton su 8˚C’de ısıtılarak 20˚C’ye getirilmiştir. Kurulan  sistemle 33332 m3 doğalgaz tasarrufu elde edilmiştir.

Isıl Geri Kazanım Sisteminin 3D Projelendirilmesi

İletişim Bilgilerimiz

Hızlı Bağlantılar