Enerji Verimliliği Uygulamalarının Avantajları – Winergy Technologies | Karal Yazılım Winergy Technologies - Enerji Verimliliği Danışmanlığı

ENERJİ VERİMLİLİĞİ UYGULAMALARININ AVANTAJLARI NELERDİR?

Günümüzde enerjinin öneminin farkında olan çeşitli boyutlardaki işletmeler, enerji verimliliği ile ilgili daha fazla destek almaya başladı. Enerji verimliliği ile ilgili gerekli analizlerin pozitif etki yaratabilmesi için enerji verimliliği uygulamalarının doğru bir şekilde uygulanması gerekir.

Peki doğru uygulanan enerji verimliliği uygulamalarının avantajları nelerdir? Bu yazımızda sizler için bu sorunun cevabını vereceğiz.

Binalarda Enerji Verimliliği Uygulamaları

Binalarda enerji verimliliği uygulamalarına şu örnekleri verebiliriz;

Binanın bulunduğu bölgeye göre dış duvar yalıtımı enerjinin verimli halde kullanılmasına doğrudan etkilemektedir.

Yalıtım konusunda ilk olarak çatı yalıtımı ön planda olur.

Pencere ve kapıların ortam havasını sızdırmaması adına çift cam ve ısıcam kullanılarak ısı kayıplarının azaltılması

Mekanik sistemlerin enerji verimliliğine uygunluğunun kontrol edilmesi. Örneğin standart kombi yerine yoğuşmalı kombi kullanımının tercih edilmesi, ısıtmada kullanılan yakıt tüketimini azaltarak ısıtma işlemi için gerekli olan enerjiyi azaltır.

Havalandırma ihtiyacını karşılamak adına doğal havalandırma sistemleri iyileştirilir ve tercih edilmelidir. Basınçlı hava sistemlerinde ise cihazların boşta çalışma süreleri azaltılmalı, hava kalitesi uygun şartlarda tutulmalı ve periyodik olarak gerekli kontroller yapılmalıdır.

Soğutma işlemleri için kullanılan cihazların gereksiz kullanılmamalı ve dış ortam sıcaklığı 30 ℃ üstünde iken kullanılmalıdır. Kullanımı esnasında ise uygun olan ortalama sıcaklık değeri 24 ℃ olarak sabit tutulmalıdır.

Evlerde kullanılan teknolojik aletler üst düzey enerji sınıflarına dahil olmalıdır. Bu teknolojik aletlerin ise kullanım süreleri dışında enerji harcamamalarına dikkat edilmelidir.

Bina aydınlatma sisteminde uygun tasarruflu aydınlatma sistemleri seçilmelidir.

Genel olarak binalarda enerji verimliliği uygulamaları bu şekildedir.

Sanayide Enerji Verimliliği Uygulamaları

Sanayide enerji verimliliği uygulamalarına şu örnekleri verebiliriz;

Sistem ve tesisat yalıtım uygulamaları

Elektromekanik otomasyon

Enerji ölçme ve izleme sistemleri

Isı pompası uygulamaları

Güneş enerjisi uygulamaları

Basınçlı hava sistemlerinde enerji verimliliği uygulamaları

Merkezi sıcak su ve ısıtma giderleri paylaştırma sistemleri

Atık ısı geri kazanımı uygulamaları

Soğutma gruplarında enerji verimliliği uygulamaları

Aydınlatma sistemlerinde enerji verimliliği uygulamaları

Kazanlarda enerji verimliliği uygulamaları

Su soğutma kulelerinde enerji verimliliği uygulamaları

Elektrik motorlarında enerji verimliliği uygulamaları

Reaktif güç kompanzasyonu uygulamaları

Buhar sistemlerinde enerji verimliliği uygulamaları

Endüstriyel fırınlarda enerji verimliliği uygulamaları

İklimlendirme sistemlerinde enerji verimliliği uygulamaları

Tabii ki bu uygulamaların hepsi her türlü sanayi işletmesinde uygulanamaz. Hangi enerji verimliliği uygulamasının nasıl uygulanacağını destek aldığınız profesyonel ekip ya da firma belirler.

Enerji Verimliliği Uygulamalarının 6 Avantajı

Enerji verimliliği uygulamalarının pek çok avantajı vardır. Sizler için pek çok avantaj arasından 6 tanesini sayacak olursak;

  1. Enerji verimliliği uygulamaları ile gerek binalarda, gerekse sanayi işletmelerde karbon ayak izi ciddi oranda azalır. Yani iklim değişikliğinin etkisini azaltır.
  2. Enerji daha verimli kullanıldığı için enerji tüketimi azalır ve bu azalma faturalara yansır. Yani maliyette ciddi azalma yaşanır.
  3. Enerji verimliliği uygulamaları kendini kısa sürede amorti eder. Yani maliyetini kısa sürede maliyetini çıkarır, geri kalan zamanda ise sizi pozitif olarak katkı sağlar.
  4. Hava kirliliğini azaltır ve toplum sağlığına katkıda bulunur.
  5. Enerji kaynakların daha verimli bir şekilde kullanılmasını sağladığı için enerji kaynaklarının tüketiminin azaltılmasını sağlar.
  6. Ekipmanların daha verimli kullanılmasını sağlar ve ekipmanlardaki çeşitli arızaların önüne geçilmesini sağlar. Bu durumda da ekipmanların bakım masrafları da düşmüş olur.

Enerji verimliliği uygulamalarının genel olarak avantajları bu şekildedir. Ancak tabii sektörler özelinde daha farklı avantajlarda enerji verimliliği uygulamaları ile sağlanır.

Bu yazımızda sizler için enerji verimliliği uygulamaları ile ilgili çeşitli örnekler verdik ve avantajlarından bahsettik. Winergy olarak enerji verimliliği uygulamalarını gerçekleştirmek adına gerekli ölçümleri, analizleri profesyonel ekiplerle ve son teknoloji ürünler ile yapıyoruz. Daha fazla bilgi almak ve hizmetlerimizden faydalanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İletişim Bilgilerimiz

Hızlı Bağlantılar

tr Türkçe
X