Enerji İzleme Nedir? Binalarda Enerji İzleme Nasıl Yapılır?

Günümüzde küçük ya da büyük işletmelerin giderlerini incelediğimizde karşımıza çeşitli harcama kalemleri çıkıyor. Genel olarak işletmelerin en büyük harcama kalemlerinden biri enerji giderleridir. İşletmeler çeşitli yollar kullanarak enerji harcamalarını azalmaya çalışır. İşletmeler enerji harcamalarını azaltmak, enerji verimliliğini artırmak ve karbon ayak izini düşürmek için başvurduğu yollardan biri de Enerji İzleme’dir. 

Bu yazımızda sizler için Enerji İzleme Nedir ve Enerji İzleme Sistemi nedir sorularına cevap vereceğiz. Ayrıca Enerji İzleme Yazılımı’ndan bahsedeceğiz.

Enerji İzleme Nedir?

Enerji izleme, işletmenizdeki ya da binanızdaki enerji giderlerinin nerede, ne kadar kullanıldığını anlamanıza yardımcı olur. Enerji izleme ile kişi ya da kurumlar işletmelerindeki enerji giderlerinin ana sebeplerini öğrenebilir. Bu sayede enerji giderlerinin ana unsurlarını farkeden işletmeler gerekli önlemleri alabilmek için gerekli adımları atabilir.

Enerji izleme ile işletmeler enerji verimliliğini artırarak enerji harcamalarını hissedilebilir bir şekilde düşürebilir.

Enerji İzleme Sistemi Nedir?

Enerji izleme için başvurulan işlemlere enerji izleme sistemi adı verilir. Enerji izleme sistemi; tesislerinizdeki elektrik, su, yakıt ve basınçlı hava gibi tüm tüketimleri ve bu tüketimleri etkileyen sıcaklık, nem ve üretim sayısı gibi tüm parametrelerin istenilen yerden anlık olarak izlenmesini, kayıt altına alınmasını ve raporlanmasını sağlayan sistemdir.

Yani enerji izleme sistemi tüketicilere enerji tüketim alışkanlıkları hakkında bilgi edinmesini ve kullanılan enerjiye dair verilerin toplanmasını sağlar. Bu sayede kişiler enerjiyi ne kadar verimli kullandığını, enerjiyi kullanırken nerede hata yaptığını fark edebilir ve gerekli önlemleri alarak enerji giderlerini düşürebilir.

Enerji İzleme Yazılımı

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte hayatımızı kolaylaştıran, iyileştiren ve geliştiren neredeyse tüm alanlarda çeşitli yazılımlardan faydalanılır. Enerji izleme yazılımı da enerji verimliliğini artırmak için kullanılan yazılımdır.

Enerji izleme işlemi için güç üniteleri, şebeke analizörleri, enerji ölçer ve konvertör gibi pek çok farklı ekipman kullanılır. Sistemden gelen bilgileri anlık olarak incelemek ve kaydetmek için enerji izleme yazılımdan faydalanılır. Yani enerji izleme yazılımı ile enerji sistemi anlık olarak izlenebilir ve sistemde kullanılan ekipmanların durumu anlık olarak takip edilebilir. Enerji izleme yazılımı ile elde edilen veriler ile grafik ve tablolar oluşturulabilir. Grafik ve tabloların günlük, haftalık ve aylık olarak yapılmasıyla birlikte geçmişe dönük veriler ortaya çıkar. Böylece karşılaştırma yaparak işletmenizdeki enerji verimliliğini artırabilirsiniz.

Bu yazımızda sizler için Enerji İzleme Nedir ve Enerji İzleme Sistemi nedir sorularına cevap verdik. Ayrıca Enerji İzleme Yazılımı’ndan bahsettik. Enerji izleme, enerji verimliliği ve enerji etüdü gibi işlemleriniz için Winergy olarak hizmetinizdeyiz. Profesyonel çalışma arkadaşlarımız ve son teknoloji ekipmanlarımız ile enerji izleme ve enerji verimliliği gibi işlemleriniz için https://winergytechnologies.com/ adresi ile internet sitemize bakabilir ve iletişim kanallarımızdan birini kullanarak daha fazla bilgi ve hizmet alabilirsiniz.