Ev Otomasyon Sisteminizle Enerji Tasarrufu Sağlamanın Yolları

Akıllı ev otomasyon sistemleri, mobil cihazınızın rahatlığından iklim, güvenlik, ışıklar, medya, video gözetimi ve çok daha fazlasını kontrol etme yeteneği sağlar. Dünyanın neresinde olursanız olun erişilebilirlik ve güven sağlar, böylece önceliklerinizi tam olarak yerine getirebilirsiniz. Ev otomasyon sisteminize şüphesiz yüzünüze bir gülümseme getirecek ek bir bonus, genel ev enerji tüketiminin azalmasıdır.

 

Ev otomasyon sistemleri enerji tüketimini ve dolayısıyla ev masraflarını azaltır! Ayrıca karbon ayak izinizi azaltmanın kapısını da açarlar – çevresel değişim sorumluluğunu üstlenmenin harika bir yolu. Düzgün programlanmış aydınlatma, sıcaklık, gölgelikler ve tavan vantilatörlerinin yanı sıra tek duraklı “hepsi kapalı” elektronik komutunun kullanımı, sizin ve ailenizin keyfini çıkarmanız için aylık büyük tasarruflar sağlayabilir.

Işıklar

Bir ev otomasyon sistemi, çocuklar veya yetişkinler bir odadan çıkarken onları kapatmayı unuttuklarında ışıkları kapatarak enerji tasarrufu sağlayacaktır. Hareket sensörleri, güvenlik ve oda doluluğu için ışıkların açık olduğunu onaylar ve ardından artık gerekmediğinde ışıkları kapatır. Boş bir odayı aydınlatarak enerjiyi boşa harcamak için hiçbir neden yoktur, bu nedenle hareket sensörleri, yalnızca gerektiğinde ışıkların açık olduğundan emin olur. Ek olarak, aydınlatma, davetkar bir akşam atmosferi yaratmak için güneş batarken otomatik olarak kararacak şekilde programlanabilir.

Akıllı-Bina-Aydınlatma-Otomasyonu-Görsel
Ana-Ekran-Sicaklik

Sıcaklık

Evinizin otomasyon sistemi, özel ihtiyaçlarınızı karşılamak için evinizdeki sıcaklık değişikliklerini planlamanıza olanak tanır. Evden uzakta olduğunuzda klima ve ısıtma otomatik olarak azaldığından enerji tasarrufu belirgindir. Sıcaklık değişiklikleriniz gölgelikler, fanlar ve ışıklar gibi diğer otomatik elektronik cihazlarınız ile koordine edilebilir. Basitçe söylemek gerekirse, evinizin sıcaklığına programlanabilir bir mod eklediğinizde, tutarlı tasarrufların keyfine varacaksınız.

Güneşten Faydalanma

Güneş pencereden içeri girerken bir odanın ne kadar sıcak olabileceğini hiç fark ettiniz mi? Pencerelerinizden içeri giren güneş ışığının etkileri nedeniyle klima sisteminizi vergilendirmeye gerek yoktur. Otomatik motorlu perdeler günün belirli saatlerinde kapanacak ve evinizi serin tutacak ve en yüksek verimlilikte çalışacak şekilde programlanabilir. Ayrıca, bir aile film gecesinin keyfini çıkarmak için en sevdiğiniz koltuğa otururken bir düğmeye dokunarak perdeleri indirebilmenin ek avantajının keyfini çıkarın!

Tavan Vantilatörleri

Programlı tavan vantilatörleri önceden belirlenmiş programlarda açılıp kapanabilir. Soğuk veya sıcak havayı sirküle ederek klima ve ısıtma sistemlerinizin en verimli şekilde çalışmasına yardımcı olurlar. Evinizin yıl boyunca enerji tüketimini azaltarak size düzenli olarak para tasarrufu sağlarlar.

"Her Şeyi Kapat" Komutu

Aceleyle evden çıkarken televizyonu kazara açık bıraktınız mı? Önemli bir toplantıya gidiyor olabilirsiniz veya muhtemelen tatile çıkıyor olabilirsiniz. Otomasyon sisteminiz, evinizde gezinmek ve hala çalışan elektronik cihazları kapatmak veya değiştirmek için programlanabilir. Eksiksiz veya özelleştirilmiş bir “her şey kapalı” ev özelliğini etkinleştirmenin çeşitli yolları vardır: güvenlik sisteminizin devreye alınması, bir hareket sensöründen gelen sinyal veya ön kapınızın kapanması. “All off” özelliği, hiçbir şeyi unutmadığınız konusunda içinizin rahat olmasını sağlar ve başka bir enerji tasarrufu yöntemi sağlar.

Fantom Enerji Tahliyesini Azaltmak

Şaşırtıcı bir şekilde, kurutucunuz ve ekmek kızartma makinenizden mikrodalga fırınınıza kadar her şey dahil, çeşitli cihazlar kapalı olduklarında bile makul miktarda güç tüketir. Fişe takılı ama kapalı olan cihazlardan kullanılan enerji, aylık elektrik faturanızın yüzde onu kadarını temsil eder. Geçmişte, bu enerji tüketimini önlemenin tek yolu, kullanılmadıkları zamanlarda cihazların fişini çekmekti. Ev otomasyon sisteminiz, cihazın “bekleme” modlarını geri alabilir ve elektrik faturanızdan aylık olarak tasarruf etmenizi sağlar.