ISO 50001 Enerji Yönetim Sertifikası Nasıl Alınır? 5 Önemli Detay

Enerji yönetiminin düzenlenebilmesi için pek çok farklı standart vardır. Bu standartlardan biri de ISO 50001 olarak bilinir. ISO 50001, Uluslararası Standardizasyon Örgütü tarafından oluşturulan uluslararası bir standarttır.

ISO 50001 enerji yönetim sistemleri, günümüzde oldukça önemlidir. Bu yüzden bu konu ile ilgili cevaplandırılması gereken sorular mevcuttur.

Bu yazımızda sizler için ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi ile ilgili Nedir, Sertifikası Nedir ve Sertifikası Nasıl Alınır sorularına cevap vereceğiz. Ayrıca Enerji Yönetimi İle İlgili 5 Önemli Detaydan bahsedeceğiz.

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Nedir?

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi; enerji uzmanları tarafından belirlenen standartlar ile enerji yönetim sistemi oluşturulması işlemidir. ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi; enerji tasarrufu yapılmasını yani enerji giderlerinin düşürülmesini ve çevre duyarlılığının teşvik edilmesini sağlayan sistemlerin oluşturulmasını sağlar. 

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemleri; enerji tüketimini azaltır, enerji maliyetlerini azaltır, karbon ayakizimizi küçültür, yasalara uygunluğu sağlar, verimi artırır ve sera gazı emisyonunu azaltır. ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemlerinin bunlar gibi pek çok farklı faydası vardır.

iso-50001

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Sertifikası Nedir?

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Sertifikası, kuruluşların enerji yönetimi konusunda yardımcı olmasını sağlar bir ISO belgesidir. ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Sertifikası kısaca ISO 50001 Belgesi ya da ISO 50001 Sertifikası olarak da bilinir. 

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Sertifikası Nasıl Alınır?

ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Sertifikası almak isteyen kurum ya da kuruluşlar öncelikle gerekli standartlarda olan bir enerji sistemine sahip olması gerekiyor. Böyle bir enerji sistemine sahip olunabilmesi için kurum ya da kuruluşların, ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Sertifikası Danışmanlık Firması ile anlaşması gerekiyor. Bu anlaşmanın ardından firma, ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi standartlarına sahip bir enerji yönetim sistemi oluşturmalıdır. 

Enerji sisteminin oluşturulmasının ardından ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi Sertifikası vermeye yetkili olan bir Akredite belgelendirme kuruluşuna başvuru yapılır.

Başvurunun ardından ölçme ve değerlendirme süreci başlar. Bu süreç 2 aşamadan oluşuyor. İlk olarak denetleme ve kontrol planı yapılır, bu süreçte Akredite yetkisi olan belgelendirme kurumu tarafından tüm süreç kontrol edilir. Eğer bu aşamada herhangi bir sorun ile karşılaşılmazsa 2. aşamaya geçilir.

2. aşamada sertifikayı almak isteyen kurum ya da kuruluşun; dokümanları, kayıtları, yeterliliği ve iş süreci test edilir. Burada da bir sorun ile karşılaşılmazsa, sertifika başvuru yapan firmaya verilebilir.

Enerji Yönetimi İle İlgili 5 Önemli Detay

Enerji yönetimi, enerjinin verimli kullanılabilmesi için yürütülen faaliyetlerin tamamıdır. Bu faaliyetlerden bazıları; eğitim, ölçüm, planlama ve uygulamadır. Enerji yönetiminde dikkat edilmesi gereken 5 detay mevcuttur. Bunlar;

1- Enerji Yönetiminin doğru bir şekilde uygulanabilmesi için mutlaka bir enerji yöneticisi bulunmalıdır. 

2- Enerji yönetimi kapsamında uygulanabilir ve gerçekçi politikalar gerçekleştirilmelidir.

3- Yasal zorunluluklar yerine getirilmelidir.

4- Enerji izleme işlemi profesyonel kişiler tarafından gerçekleştirilmeli ve geniş kapsamlı bir rapor hazırlanmalıdır.

5- Enerji etüdüne önem verilmelidir.

Bu yazımızda sizler için ISO 50001 Enerji Yönetim Sistemi ile ilgili Nedir, Sertifikası Nedir ve Sertifikası Nasıl Alınır sorularına cevap verdik. Ayrıca Enerji Yönetimi İle İlgili 5 Önemli Detaydan bahsettik. Winergytech olarak Enerji Yönetimi, Enerji Etüdü ve Enerji Verimliliği gibi pek çok farklı alanda profesyonel çalışma arkadaşlarımızla hizmet veriyoruz. Hizmetlerimiz hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için iletişim kanallarımızdan birini kullanarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Binalarda Enerji Etüdünün Avantajları Nelerdir? 7 Önemli Madde